БАРФ / Блог / Какво е бионаличност и защо е важна

28/05/2024

Какво е бионаличност и защо е важна

Навярно сте чували този термин и подозирате, че е нещо важно, което се отнася до храната, но за какво точно става въпрос?

Работата е там, че здравето на вашия домашен любимец не е просто една страхотна диета, дъвчене, преглъщане, усвояване и изхождане, но също храносмилане, комбиниране на храната, превръщането и в гориво за лечение и още толкова много неща!

Тялото на вашия домашен любимец работи като една фино настроена машина. В него тече един постоянен синергичен поток, който обхваща всички системи. Ако имате дори само базисно разбиране за тези процеси, това е гаранция, че вашият домашен любимец извлича максимума от това, което яде. Нека разгледаме три начина, по които храната влияе на тези системи: бионаличност, биодостъпност и биоактивност.

 

Какво е Бионаличност

Хранителната бионаличност е част от цялостния процес, който включва стомашно-чревно храносмилане, абсорбция, метаболизъм, тъканно разпределение и биоактивност. Отнася се до скоростта, с която нещо се абсорбира от тялото.

Един от начините да се измери е по това колко добре даден хранителен елемент се съхранява или е наличен в тялото по отношение на способността му да поддържа физиологията на вашия домашен любимец.

Докато храната преминава през храносмилателната система могат да се случат много неща, които да променят бионаличността. Това, което е изумително е, че когато определени храни се комбинират, те не само могат да се допълнят взаимно, но също така могат да подсилят своите индивидуални качества и ползи, като поддържат биоактивността на всяка съставка, за да достигне целевата си област в тялото. Добре известен пример за това е златната паста, където комбинацията от куркума, черен пипер и кокосово масло позволява на всички съставки да станат по-бионалични, следователно по-активни.

Ето още примери:

1.Полезни мазнини - здравословни мазнини като конопено семе, яйца, мазна риба, пълномаслено сурово мляко или сирене и малки количества авокадо подсилват бионаличността на някои витамини:

Витамин А: в моркови, тиква, зимна тиква, тъмнозелени листни зеленчуци и кайсии, всички богати на бетакаротин.

Витамин D: в суровото мляко и други ферментирали млечни продукти, мазна риба като херинга, сьомга и сардини или масло от черен дроб на треска.

Витамин Е: в плодовете и зеленчуците, овесените ядки, бадемите, лешниците, слънчогледовите семки.

Витамин К: в зеленолистни зеленчуци, ряпа, спанак, карфиол, зеле и броколи, конопено масло, зехтин, месо, черен дроб.

Следователно, добавянето на цяло яйце към храната на вашето куче подсилва бионаличността на витамин А от всички тъмнолистни зеленчуци, или витамин Е от плодовете, или витамин К от черния дроб... и така нататък.

2. Сулфорафан и селен- невероятни антиоксиданти сами по себе си си и още по-ефективни, когато се взимат заедно. Зеленчуци богати на сулфорафан са бок чой, кейл, кълнове от броколи, а селен се съдържа в пилето, рибата, ядките и др. Ако комбинирате тези храни ще получите мощен ефект.

3. Витамин D и калций – храни като яйца, консумирани заедно със зеленчуци или зеленолистни и няколко неподсладени сушени смокини могат да увеличат силата на калция за укрепване на здравето на костите

Има много комбинации от храни, които увеличават бионаличността и позволяват на тялото да усвоява по-добре хранителните вещества. Списъка е голям.

 

Биодостъпност и биоактивност

Биодостъпността се отнася до процесите, които протичат по време на храносмилането, за да се трансформира храната в резорбируеми вещества. Преди нещо да стане бионалично, трябва да се случат множество интелигентни процеси в тялото. Например, хранителната матрица (как физичните и химичните свойства на храните влияят на това как телата ни разграждат и използват хранителните вещества, заключени вътре в тях) трябва да се освободи, преди да бъде модифицирана от храносмилателната система.

Биоактивност означава специфичния ефект на биоактивните хранителни компоненти върху хранителния материал за модулиране на метаболитните процеси. Биоактивността създава антиоксидантни или противовъзпалителен ефект.

Най-изследваните биоактивни компоненти са растенията, пълнозърнестите семена, плодовете и зеленчуците. Добрата новина за нашите домашни любимци е, че многобройните изследвания за здравето на червата показват, че конюгираната линоленова киселина, дълговерижните омега-3 мастни киселини, пробиотиците и биоактивните пептиди са по-преобладаващи в суровото и ферментиралото мляко, някои щамове водорасли и студеноводни риби. Юпи! Още доказателства в подкрепа на нашата биологично подходяща диета.

Ето няколко примера за биоактивността на храните. Това е терминология, с която може да сте запознати, но може да не знаете, че е част от биоактивността на храната:

  • Броколите, карфиолът, чесънът и брюкселското зеле активират системата за детоксикация. Те са антимикробни, имуномодулиращи и имат противоракови свойства. Техните биоактивни компоненти са глюкозинолат, диалил сулфид и изотиоцианат.
  • Ядките и семената са антиоксиданти и имуномодулатори. Техните биоактивни съединения са токофероли и токотриеноли.
  • Пресните плодове и зеленчуци са антиоксиданти, понижават липидите, антиостеопорозни и имат противоракови свойства. Техните биоактивни съединения са изофлавоноиди и полифеноли.
  • Орехите, рибата, микроводораслите и пресните плодове с кората действат противовъзпалително и понижават липидите. Те съдържат линоленова киселина и омега-3 мастни киселини.
  • Зеленолистните зеленчуци помагат за намаляване на свързаната с възрастта макулна дегенерация (дегенерация на ретината). Лутеинът е компонентът, който създава този ефект.
  • Тиквата, зеленолистните зеленчуци, папаята, са противовъзпалителни и имуномодулиращи, поради съдържанието на каротеноиди.
  • Суровото мляко и ферментиралите млечни продукти са имуностимулиращи, антипролиферативни, антимикробни, имуномодулиращи, модулатори на здравето на червата и имат противоракови свойства. Техните биоактивни компоненти са пептиди, лактоферин, гликомакропептид и пробиотици.

 

От устата до тоалетната - целият процес

Нека погледнем по-холистично на този процес и да го разделим на отделни елементи.

1.Диета. Kомбинирайте храните, които увеличават бионаличността и обръщайте внимание на биоактивността. Не забравяйте, че храната трябва да е биологично подходяща за вида и да има ротация на протеините.

2.Дентално здраве. Наблюдавайте дали кучето ви дъвче храната си правилно. Направете преглед на зъбите и устата и следвайте съветите относно почистването на зъбите и зъбния камък, както и се погрижете за здравето на венците. Суровите кости, по-специално пилешки или пуешки, са супер подходящи за здравето на зъбите.

3.Гърло. Не използвайте тренировъчни играчки, които могат да повлияят негативно на трахеята или която и да е част от гърлото. Това означава да избягвате прищипващи нашийници и задушаващи вериги.

4. Хранопровод. От време на време давайте овлажняващи билки като хлъзгав бряст. Уверете се, че храната е богата на колаген, или ако той липсва,осигурете го под формата на добавка или като използвате хомеопатични лекарства за поддържане и укрепване на сфинктера.

5. Стомах. Хранете с подходяща за вида храна, ако е необходимо заедно с храносмилателни ензими, формулирани с плодови и животински ензими. Не забравяйте за ротацията на протеини, използвайте билки като хлъзгав бряст, корен от бяла ружа и женско биле.

6. Тънки черва и дебело черво. Ако е необходимо дававайте пре и пробиотици, подходящи за домашни любимци.

7. Черен дроб, панкреас, жлъчен мехур и бъбреци. Редувайте поддържащи билки като глухарче, берберис, хелидоний и бял трън. Избягвайте вредни противопаразитни препарати, прекомерна ваксинация и лекарства, като нестероидни противовъзпалителни средства или антибиотици.

8. Далак. Можете да давате смлени тиквени или слънчогледови семки, пулверизирани зеленчуци, органични меса, фурми (около половин фурма веднъж на всеки две седмици), малко количество сладки картофи, органичен джинджифил (по-малко от 1/4 чаена лъжичка пресен джинджифил веднъж седмично за куче със среден размер).

9. Ректум, анус и анални жлези. Хранете с меки сурови кости като пилешки вратове, за да масажирате и раздвижите изпражненията и естествено да изчистите аналните жлези.

10. Често движение против стрес. Стресът е предшественик на лошо храносмилане. Редовните разходки могат да подобрят храносмилането и да помогнат в борбата с много здравословни проблеми!

Бионаличността на храните и хранителните вещества е изключително важна част от здравето и дълголетието на вашето куче, но останалите аспекти на здравето са също толкова важни, за да се насладите на магията на оптималното здраве!

 

Източник: adoredbeast.com

BARF by A&D - Назад към Природата. Изключителен представител на A&D Natural Foods за България     |    Design and development by SFC