БАРФ / Блог / Преходът към сурова храна - какво трябва да знаем

26/02/2020

Преходът към сурова храна - какво трябва да знаем

Като цяло при по-голяма част от кучетата, преходът от обработена към сурова храна е безпроблемен. Понякога обаче, кучето не проявява никакъв интерес към суровата храна и тогава най-добрият подход е да оставите кучето без храна за един ден. Ако това Ви се струва прекалено, просто пропуснете едно хранене.

Кои са основните проблеми, с които се сблъскват собствениците на домашни любимци, при прехода към сурова храна?

Вие сте супер ентусиазиран за суровото хранете, поднасяте купичката на Вашето куче, но то вдига глава и отказва дори да опита? Ако това е случаят при Вас, не се притеснявайте! Помнете, че кучето може да издържи цяла седмица без храна, без това да му навреди силно. Давайте на кучето да яде на всеки 24 часа, ако то не се нахвърля на храната с ентусиазъм и отказва да яде, просто приберете купичката му и изчакайте един ден. Не оставяйте неизядената храна в купичката!

Може би ще Ви е интересно да научите, че именно интелигентните кучета от любящи семейства са тези, които най-често ще откажат суровата храна. Това е така, защото техният глад за внимание е по-силен от глада им за храна. И тъй като са умни, те разбират, че ако не се хранят, Вие ще се разтревожите и ще ги обградите с повече внимание. А това,  разбира се, им харесва повече от всичко.

Друг проблем, който може да възникне е връщането на храна веднага, след като е изядена. Това, в повечето случаи е условен рефлекс. Стомахът на кучето е в очакване на познатата му храна, съответно е приготвил неподходящите ензими за храносмилането ѝ. Тъй като новата храна е непозната, тялото може да я отхвърли. В природата е съвсем естествено кучето да изяде нещо, след което да повърне и да го изяде отново. Дали ще го позволите, разбира се, зависи изцяло от Вас. Решението за този тип поведение е търпение и прилагане на някои от методите за преход към суровата храна, които ще споменем.

В редки случаи, кучетата могат да повърнат кости, защото не са привикнали към тях, и съществува и подозрението, че някои кучета повръщат храна, която много са харесали, само заради удоволствието да я изядат отново!

Ако кучето Ви е на сурова храна от няколко седмици и изведнъж повърне, това може да е също опит на тялото да се изчисти от токсини и не е необичайно явление. Разбира се, ако кучето Ви повръща често, най-доброто решение е да се уверите, че няма сериозен здравословен проблем.

Не трябва да се притеснявате, ако забележите, че изпражненията на кучето Ви са по-редки. Това най-вероятно се дължи на смяната на диетата и ще отшуми след няколко дни. Друга причина може да бъде недостатъчно количество кокали в диетата, тъй като кокалите са тези, които правят изпражненията плътни.

Ако кучето ви има проблем с конкретна съставка в храната, след като сте опитали за два-три дни, не я давайте известно време, след което я включете отново.

Варианти за преход към сурова храна

Най-лесният начин е да пропуснете хранене, както е описано по-горе. Ако това не проработи, ето какво друго можете да направите:

„Шкембе“

Оставете кучето без храна за един ден. След това преминете направо към сурова храна, но дайте на кучето само зелен телешки стомах (шкембе). Той е изключително лесен за храносмилане и съдържа всички хранителни вещества, от които кучетата се нуждаят.

Постепенно въвеждане на суровата храна

Добавяйте сурова храна към храната, с която храните кучето. Увеличавате количеството постепенно, докато достигне 100% в рамките на една до две седмици или по-дълго, ако е наложително. Това дава възможност на стомаха на кучето да  се адаптира към новата храна.

Готвене

Сгответе суровата храна на тиган за 30-тина секунди, колкото мазнината да замирише. Всеки ден намалявайте времето за готвене, докато накрая остане сурова. Това дава време на стомаха да се адаптира към промяната.

Зеленчуци

Някои кучета обичат зеленчуци, други не. Тези, които не обичат, могат също да отказват суровата храна по тази причина. Съобразете се с техните предпочитания. Дайте им сурово меню без зеленчуци, изчакайте известно време, и въведете отново зеленчуците. Друг подход е да добавите друг вкус в храната, който да замаскира вкуса, който те може би не харесват. Можете да сложите малко бульон, рибено масло или яйце.

Какво да правите, ако кучето Ви отслабне прекалено много?

Ако кучето Ви свали повече килограми от нормалното, след прехода към сурово хранене,  това може да се дължи на следното:

  • Кучето не получава достатъчно храна или храната, която получава има прекалено ниско съдържание на мазнини. Решението е да се увеличи количеството на храната или да се замени с такава, с по-високо съдържание на мазнини.
  • Стомахът на кучето все още не се е пригодил да храносмила суровата храна (имайте предвид, че това изисква допълнителна еластичност и мускулна сила). В случай, че изпражненията продължават да са големи, най-вероятно това е случаят с вашето куче.

Три неща, за които да внимаваме:

Подуване на корема

Нещо изключително рядко, което се случва при прехода към сурова храна, е да се подуе корема на кучето. Това се получава при усукване на стомаха, тъй като храната не може да премине от хранопровода до червата. Ако това се случи, храносмилането е прекратено, в храната започват да се развъждат бактерии, които водят до образуване на газове, което ще направи стомаха да изглежда като балон. Рискът от подуване е по-голям при големи породи кучета и при кучета, които са били хранени с много малки порции и изведнъж са получили голяма порция храна. Също и при кучета, които са прекалено активни веднага след хранене. Ако смятате, че кучето Ви е с подут корем, се свържете с Вашия ветеринар възможно най-скоро.

Жлъчен сок

Ако в изпражненията на кучето има жлъчен сок, няколко поредни дни след въвеждането на суровата храна, това може да е индикация за панкреатичен проблем. Този проблем не е предизвикан от суровата храна, по-скоро тя е помогнала проблемът да излезе наяве. Най-добре е да обсъдите проблема с Вашия ветеринар.

Сърбящи петна по кожата (itchy ‘hot’ spots)

Ако това се случи, може да е индикация, че храната, с която храните кучето, е прекалено богата на един или няколко специфични протеина. Сменяйте източника на протеин или увеличете процента на мазнини/зеленчуци.

Разликата между меки изпражнения и диария.

Има огромна разлика между меки изпражнения и диария. 

Нормално е, при смяна на диетата, изпражненията да станат меки. Това се случва, ако в менюто липсват достатъчно кости. Диарията е буквално течна, като супа. Ако се тревожите, върнете кучето към старата диета и започнете отново, след като състоянието се нормализира. В кои случаи да се обърнете към ветеринар? Ако изпражненията са прекалено меки, не чакайте повече от седмица, а в случаите на диария, не повече от 24 часа.

Кога да потърсите специализирана помощ?

В някои случаи, преходът към сурова храна е задължително да протече с напътствието на специалист. Кучета, които са претърпяли коремна операция или химиотерапия, и кучета със слаба имунна система, също могат да се възползват от естественото хранене, но може би ще имат нужда от специална диета. Също така, бременни кучета и такива в кърмачески период, имат специални хранителни нужди.  Свържете се с нас, за да Ви посъветваме за най-подходящата за Вашето куче сурова храна.

Източник: https://honeysrealdogfood.com/

BARF by A&D - Назад към Природата. Изключителен представител на A&D Natural Foods за България     |    Design and development by SFC