БАРФ / Блог / Съвети за хранене на малки котенца

28/05/2024

Съвети за хранене на малки котенца

Котките имат изключително специфични хранителни нужди. Ако се съобразите с това още от самото начало на техния живот ще им осигурите най-добрия старт и ще ги програмите за един чудесен живот.

Преди да преминем към съветите е важно да изясним нещо, което е много важно за котките.

Вашата котка е стриктен хищник. Това означава, че тя се храни основно с месо и генетически е еволюирала да се храни с плячка. Тя дори е загубила някои от метаболитните пътища, които хората и кучетата използват за извличане на хранителни вещества от растителната храна. Затова е много важно да не забравяте това преди да нахраните вашето котенце. Ако ви е дискомфортно да храните с месо, тогава котката може би не е най-добрият избор на домашен любимец за вас.

Едни от най-често срещаните болести при домашните котки са:

- затлъстяване

- диабет

- болести на бъбреците

- остеоартрит

- проблеми със зъбите

Ако погледнем по-холистично на здравето ще видим, че всички тези проблеми по един или друг начин са свързани с храната. За да предотвратим болестите, трябва да храним малките котета, а и порасналите такива, с храна, която да подкрепя здравето, а не да стресира организма им. Истината е, че силно преработените храни допринасят за всяка една от изброените болести. Най-добрият вариант е малките котета да се захранят с правилната храна от самото начало. А това означава истинска, непреработена храна.

Скорошни проучвания показват значително по-добра степен на усвояемост при диети, базирани на месо, в сравнение с преработени такива, както и по-здрав микробиом при котки и малки котенца.

Един от митовете за суровото хранене на котките е, че то ще доведе до хранителни дефицити. Това може да се случи само при лошо формулирана домашно приготвена храна. Ако искате да имате успех със суровото хранене е нужно да спазвате няколко основни правила.

1. Откажете се от гранулите. Точно както при децата, здравословните хранителни навици започват и се изграждат в детството. Това, което се научат да ядат като млади животни, ще обичат и в зряла възраст. Ето защо е толкова важно да започнете със сурова диета възможно най-рано. Много по-трудно е да се направи преход към сурова храна при една възрастна котка, отколкото да захраните малко коте с нея. Котките стават „пристрастени“ към сухата храна и може да бъде наистина трудно да ги убедите да опитат друга храна, когато вече имат установени навици.

2. Обърнете внимание на калция. Това е минералът, който най-често отсъства при домашно приготвената храна. Най-големият източник на калций в суровата храна са костите. Хубаво е да ги приемат поне четири пъти в седмицата. По този начин ще поддържате нормални нива на калций в организма на вашата котка.

ВАЖНО: прахът от яйчени черупки и добавките с калций НЕ се броят и не са подходящи за подрастващи котенца. Източникът трябва да е от кости, защото те имат оптимално съотношение калций:фосфор, което е особено важно за подрастващи животни.

3. Хранете разнообразно. За да сте сигурни, че вашето коте получава широка гама от минерали като калий, желязо, магнезий и цинк, хранете го с различни протеини, органи и кости. Можете дори да използвате различни марки храни и рецепти, за по-голямо разнообразие.

4. Не пренебрегвайте мазнините. Вашето коте се нуждае от енергията, която осигуряват мазнините, така че когато купувате сурова храна от търговската мрежа или правите своя собствена рецепта, количеството на мазнините трябва да бъде средно между 8-11% сурова мазнина. Уверете се, че не осигурявате недостатъчно или прекомерно количество мазнини.

ОМЕГА 3 МАЗНИНИ – Омега 3 мазнините често липсват в повечето търговски и сурови диети. Те са важно допълнение за осигуряване на здравословен растеж и намаляване на възпалението.

5. Следете нивата на таурин в диетата. Тауринът е жизненоважен за котките и е от изключителна важност той да присъства в диетата им. За разлика от кучетата те не могат да го произвеждат сами, затова трябва да го приемат чрез храната. Пуешкото и пилешкото месо съдържат достатъчно таурин, но ако котката ви не може да ги приема по някаква причина, ще трябва да ги набави чрез хранителна добавка. Говеждото, еленското, заешкото и агнешкото имат по-ниско съдържание на таурин.

Колкото по-рано изградите правилни хранителни навици на вашето коте, толкова по-лесно ще ви бъде да го направите. Надяваме се тези хранителни съвети да ви помогнат да осигурите на новия член на семейството здрав, дълъг и щастлив живот.

Източник: adoredbeast.com

BARF by A&D - Назад към Природата. Изключителен представител на A&D Natural Foods за България     |    Design and development by SFC